Náš svet sa vo štvrtok 24.2.2022 obrátil na hlavu.

Viacerí z nás spoznávame potraviny a základné potraviny, ktoré sú pre mnohých súčasťou ich každodennej stravy. Spoznávame názvy ukrajinských miest a geografiu tejto obrovskej európskej krajiny. Do dvadsiatehoštvrtého dňa februára 2022 to úplnej väčšine z nás ani nenapadlo. Napriek tomu, že to je vyše tridsať rokov náš sused, Ukrajina.

Niektorí z nás sa učíme sa základnú komunikáciu v ukrajinčine, aby sme si rozumeli.

Do našej každodennosti vstúpil nový jazyk – ukrajinčina.

Ponúkame Vám tri slovníky, ktoré nám pomôžu si lepšie rozumieť.

Slovník Ako sa máš – Як справи? je výsledkom projektu „Škola bez hraníc“, ktorý Centrum pre európsku politiku a Zakarpatský inštitút postdiplomového pedagogického vzdelávania v Užhorode realizovali v rokoch 2009-2010. Skladá sa z troch častí – európska integrácia, homonymá a slang mladých. Slang a homonymá sú spojené so Zakarpatím, regiónom východne od hraníc so Slovenskom. Takže všetky nemusia byť zrozumiteľné pre ľudí, ktoré k nám prišli z iných častí Ukrajiny.

Prvá pomoc po slovensky, ktorú máme k dispozícii vďaka tímu Studia Academica Slovaca (www.fphil.uniba.sk/sas), je praktický nástroj určený na komunikáciu v každodenných situáciách.

Ukrajinsko-český glosař je v rámci adaptačných integračných kurzov

(https://www.vitejtevcr.cz/uk/vitejte-v-cr) skvelou pomôckou pri udomácňovaní sa v novej krajine. Ponúka širokú paletu tém a potrebných výrazov k nim.